MXconfig – Optymalizacja procesu uruchomienia sieci

feat01_MXconfig

Zanim jakakolwiek sieć zacznie działać wymaga stosownej konfiguracji. Myślę że o wyższości stosowania przełączników zarządalnych  i korzyści stąd płynących nie trzeba przekonywać, szczególnie jeśli mowa o sieciach gdzie znajduje się więcej niż kilka switchy. Wracając jednak do procesu samego procesu konfiguracji urządzeń nie rzadko jest  czasochłonny proces, często jeszcze wykonywany przed instalacją przełączników w docelowej aplikacji. Najczęściej wybieraną metodą konfiguracji w przypadku przełączników przemysłowych jest graficzny interfejs Web, co jednocześnie oznacza indywidualną konfiguracje każdego urządzenia z osobna, a przy większej liczbie urządzeń godziny poświęcone na konfigurację całej sieci.

W przypadku przełączników firmy Moxa do optymalizacji tego procesu można posłużyć się darmowym narzędziem dostarczanym przez producenta – MXconfig. Dzięki jego wykorzystaniu inżynierowe są wstanie zredukować czas potrzebny na konfigurację sieci nawet o 90%. Jedną z jego największych zalet jest zdolność automatycznego wyszukiwania wszystkich urządzeń Moxa znajdujących się w obrębie jednej domeny rozgłoszeniowej. Dzięki temu użytkownik nie musi szukać adresu IP w sieci pod jakim kryje się dane urządzenie. Ponadto narzędzie potrafi wyszukać mxconfigdwa różne urządzenia mające takie same adresy IP, a następnie umożliwia ich zmianę tak aby nie tworzyły konfliktu w sieci. W  sytuacji gdzie mamy „nowe switche”, wszystkie z domyślnymi identycznymi adresami IP dzięki dzięki niej mamy możliwość nadania im odpowiednich adresów bez konieczności logowania się indywidualnie na ich interfejsy Web. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. montaż nowych urządzeń w aplikacji bez konieczności ich uprzedniej konfiguracji. Dzięki MXconfig na etapie uruchomienia całego systemu użytkownik będzie miał możliwość uzyskania dostępu do nich, nadania adresów IP i dostosowania całej konfiguracji do założonych wymagań.

Z punktu widzenia oszczędności czasu należy również podkreślić możliwości jakie MXconfig oferuje w zakresie automatyzacji procesu konfiguracji i stosowania tzw. konfiguracji masowej. Przy wykonaniu kilku kliknięć myszki użytkownik może w sposób automatyczny dla wszystkich wyszukanych przełączników grupowo:

  • przydzielić adresy IP z ustaloną inkrementacją
  • zdefiniować protokół redundnacji i porty które biorą w niej udział
  • zdefiniować VLANy
  • dodawać, usuwać konta użytkowników
  • dokonywać upgarde firmware
  • dokonywać kopii zapasowych plików konfiguracji z urządzeń

Wykonywanie powyższych czynności jak choćby aktualizacja firmware dla każdego przełącznika z osobna jest zajęciem czasochłonnym. Niemniej jednak często koniecznym m.in. z punktu cyberbezpieczeństwa całego systemu. Możliwość uruchomienia tego procesu jednorazowo dla całej grupy urządzeń jest bez wątpienia dużym udogodnieniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku konfiguracji protokołów zapewniających redundancję, jak choćby Turbo Ring. Tu dodatkowo narzędzie analizuje topologie sieci i szereguje przełączniki od ostatniego do pierwszego względem komputera z uruchomioną aplikacją. Dzięki temu unikamy sytuacji gdzie omyłkowo jako pierwszy do pracy w Turbo Ringu zostanie skonfigurowany switch znajdujący się „w środku sieci”, co jednocześnie może skutkować brakiem komunikacji z urządzeniami podłączonymi za nim, a więc również brakiem możliowości ich konfiguracji.

Oglądając poniższe wideo można bliżej zapoznać się z możliwościami jakie oferuje MXconfig oraz przyjaznym w naszej ocenie interfejsem użytkownika aplikacji. Narzędzie jest darmowe jako część całego pakietu MXstudio, także w każdej chwili można dokonać własnej instalacji i przejść do jego testów.