TXOne Networks – nowe podejście do bezpieczeństwa w przemyśle

Tomasz Sokół Nowości, Oprogramowanie Tagi:

Trend Micro i Moxa wchodzą w spółkę joint venture: nowa firma TXOne Networks będzie oferować rozwiązania i usługi bezpieczeństwa dla Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).

Obie firmy należą do światowych liderów w swoich dziedzinach: Trend Micro z Japonii jest światowym liderem w dziedzinie bezpieczeństwa natomiast Moxa z Tajwanu jest jednym z wiodących producentów rozwiązań dla sieci przemysłowych, a także aplikacji komputerowych i automatyki. Wspólne przedsięwzięcie TXOne Networks skoncentruje się na rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa w przemyśle oraz przemysłowym Internecie rzeczy (IIoT).

Dzięki TXOne Networks, obie firmy odpowiadają na rosnące potrzeby branży w zakresie bezpieczeństwa. Plan obejmuje jednolite rozwiązania bezpieczeństwa dla obiektów przemysłowych. TXOne Networks opracowało takie urządzenia jak: bramy bezpieczeństwa (security gateways), agentów punktów końcowych (endpoint agents) i rozwiązania do segmentacji sieci, które pomogą firmom chronić, kontrolować i monitorować ich systemy OT.

Przewidując rosnące wymagania w zakresie bezpieczeństwa sieci przemysłowej, Moxa w dodatku przeznaczyła znaczne zasoby na rozwój przemysłowych urządzeń sieciowych, takich jak routery i przełączniki Ethernet, z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa opartymi na standardzie IEC 62443. 

Oprócz tego firma Moxa opracowała rozwiązanie do ochrony sieci przemysłowej, które obejmuje technologie informatyczne, takie jak systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom (IPS – Intrusion Prevention System). Umożliwi to klientom skuteczne wykrywanie i zapobieganie złośliwym anomaliom na styku sieci przemysłowej i IT.

Dostępność infrastruktury jest najważniejszą kwestią dla systemów OT, dlatego administratorzy sieci na obiektach przemysłowych często szukają skutecznego rozwiązania, które będzie miało niewielki wpływ na dostępność sieci, a tym samym zapewni wymaganą ochronę przed cyberatakami (zarówno tymi pochodzącymi z zewnątrz, a także zagrożeniami, które mogą być wynikiem działania nieprzeszkolonej kadry pracowniczej).
Współczesne przypadki incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem skłoniły rządy do przyjęcia przepisów, które wymagają od administratorów infrastruktury o znaczeniu krytycznym (energetyka, energia, transport) wdrożenia nowych systemów bezpieczeństwa.

W 2018 roku weszła w życie ustawa o powstaniu Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (KSC). KSC ma być systemem, który umożliwi sprawne działania na rzecz wykrywania, zapobiegania i minimalizowania skutków ataków naruszających cyberbezpieczeństwo RP.

Wychodząc na przeciw tym wymaganiom Moxa wprowadza do oferty rozwiązanie Moxa Industrial Network Defense obejmuje przemysłowe IPS/IDS, przemysłowe zapory nowej generacji (NGFW – next-generation firewalls) oraz oprogramowanie do centralnego zarządzania urządzeniami wchodzącymi w skład Moxa Industrial Network Defense.

Industrial IPS/IDS

 • Transparentne monitorowanie sieci przemysłowej
 • Tworzenie reguł whitelist do monitorowania pakietów (L2-L7) – funkcje Deep Packet Inspection
 • Przełączanie pomiędzy dwoma trybami pracy – Monitor lub Protect (monitoruj lub ochraniaj)
 • Patchowanie (łatanie) luk ze względu na znane podatności
 • Wsparcie wielu protokołów przemysłowych: Modbus, EtherNET/IP, CIP
 • Możliwość centralnego zarządzania z poziomu MXsecurity
 • Hardware bypass

Industrial Next-Generation Firewall

 • Segmentacja sieci oraz tworzenie izolowanych stref
 • Może pracować jako niezależne urządzenie, a także centralnie zarządzane przez MXsecurity
 • Wykonanie przemysłowe: podwójne wejście zasilania, szeroki zakres temperaturowy pracy – przystosowany do pracy w trudnych, środowiskach przemysłowych
 • Pasywne analizowanie ruchu
 • Powiadomienia o zdarzeniach

MXsecurity: Security Management Software

 • Centralne zarządzanie urządzeniami NGFW oraz IPS/IDS
 • Centralne zarządzanie politykami bezpieczeństwa oraz centralne aktualizowanie łatek
 • Analizowanie ruchu w sieci
 • Alarmowanie
 • Prezentowanie logu zdarzeń oraz alarów na intuicyjnym dashboardzie
 • Możliwa integracja z SOC (Security Operations Center) oraz SIEM (Security Information and Event Management)

Więcej szczegółowych informacji o urządzeniach będzie dostępnych na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2020 roku.

Elmark Tech Tour

Serdecznie zapraszamy na organizowany przez Elmark Automatyka cykl seminarium poświęcony między innymi zagadnieniom bezpieczeństwa w przemyśle.
Spotkania dedykowane są zarówno dla zespołów OT oraz IT będących użytkownikami instalacji przemysłowych zainteresowanych powyższą tematyka jak i firm specjalizujących się w dostarczaniu i integrowania systemów zorientowanych na wykorzystanie danych i bezpieczeństwo. Poniżej znajduje się link do wydarzenia:

https://www.elmark.com.pl/elmark-tech-tour

W przypadku pytań, można się z nami skontaktować drogą mailową: moxa@elmark.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *