Zdalny dostęp do urządzeń i maszyn #5 MRC

Piotr Gocłowski Factory Automation, How to, Nowości, Produkty Tagi: , , ,

To już 5 część cyklu o zdalnym dostępie do urządzeń i maszyn, tym razem opiszę nowe rozwiązanie firmy Moxa MRC – czyli Moxa Remote Connect . W portfolio tego producenta znajduje się kilka rozwiązań do zdalnego dostępu, MRC charakteryzuje się wysoką prostotą konfiguracji, wsparciem dla różnych scenariuszy połączenia i dużą odpornością na blokujące firewalle, dzięki 3 wariantowemu mechanizmowi ustanawiania połączenia VPN.

Czym jest MRC?

Jest łatwym w użyciu, bezpiecznym rozwiązaniem do bezproblemowego łączenia wszelkich urządzeń przemysłowych, inżynierów i serwerów aplikacji przez Internet. Moxa Remote Connect to rozwiązanie które składa się z 3 elementów: Serwera MRC, bramy MRC i klienta MRC. Serwer MRC to platforma do zarządzania połączeniami, która określa w jaki sposób mają być powiązane bramy oraz klienci. Brama MRC to taki specyficzny typ routera VPN który umożliwia bezpieczne łączenie urządzeń przemysłowych wyposażonych w Ethernet, a serwerem MRC. Klient MRC to aplikacja dla systemów Windows umożliwiająca zdalny dostęp inżynierom do serwera MRC. Administrator serwera MRC zarządza wszystkimi wymienionymi połączeniami za pomocą bezpiecznego portalu i szyfrowanego protokołu HTTPS.

Architektura Moxa Remote Connect

Najważniejsze cechy:

  • Dostęp do maszyny jest w pełni kontrolowany przez operatorów maszyn w celu obsługi serwisowej na żądanie (klucz USB)
  • Wbudowana zapora ogniowa umożliwia zdalny dostęp pod kontrolą białej listy, bez zakłócania działania sieci lokalnych w lokalizacjach zdalnych
  • Do wdrożenia rozwiązania nie jest wymagana znajomość VPN
  • Obsługa Plug & Play ułatwia rozpoczęcie pracy
  • Wspiera istniejące polityki cyberbezpieczeństwa IT
  • Mniejszy wysiłek w obsłudze dla działów IT
  • Zmiany ustawień sieciowych nie są wymagane w lokalizacjach zdalnych
  • Możliwość Łączenia wielu maszyn jednocześnie, nawet jeśli adresy IP się powtarzają dzięki przydzielania wirtualnych adresów IP

Schematy pracy

Pakiet MRC obsługuje kilka typów połączeń i zapewnia istotne korzyści. Poniżej znajdują się trzy przykłady, w których może on świadczyć zdalny dostęp. 

Zdalna konserwacja, diagnoza i rozwiązywanie problemów na żądanie

Aby zminimalizować problemy związane z bezpieczeństwem i obniżyć koszty, Moxa Remote Connect pozwala inżynierom tworzyć zdalne połączenia tylko w razie potrzeby.

Zdalne monitorowanie parametrów minimalizuje wyjazdy konserwacyjne

Moxa Remote Connect pomaga monitorować stan maszyn pracujących w zdalnych lokalizacjach. Ciągłe monitorowanie stanu maszyny umożliwia inżynierom zdalne dostosowywanie ustawień, zmniejszając potrzebę wizyt technicznych w celu rozwiązywania problemów i napraw na miejscu.

Bezpieczne połączenie 2 lokalizacji podobne do sieci LAN

Moxa Remote Connect umożliwia komunikację między różnymi urządzeniami, nawet jeśli nie znajdują się one w tej samej lokalizacji. Dzięki Moxa Remote Connect maszyny mogą przesyłać dane między sobą, tak jakby komunikowały się przez sieć lokalną (LAN).

Konfiguracja:

Utworzenie maszyny wirtualnej (usługa EC2 w AWS)

Aby rozpocząć przygodę z rozwiązaniem MRC należy w pierwszej kolejności założyć konto w AWS i wyszukać moxa remote connect w marketplace, i utworzyć maszynę wirtualną zgodnie z rekomendowanym typem maszyny, czyli m4.large. Po uruchomieniu maszyny należy sprawdzić pod jakim adresem można ją znaleźć i wkleić go w pasku adresu przeglądarki. Powinniśmy zobaczyć interfejs serwera MRC, wystarczy się zalogować aby rozpocząć konfigurację.

Dodanie bram MRC na serwerze

W pierwszej kolejności po zalogowaniu należy utworzyć grupę do której będą przynależeć zarówno bramy MRC jak i klienci MRC. W moim przypadku grupę tą nazwałem Elmark. W następnym kroku dodajemy definicję bramy, można wybrać 1 z 4 scenariuszy połączenia, w moim przypadku wybrałem „WAN-LAN mode” czyli podłączenie maszyny do serwera MRC za pośrednictwem innej sieci LAN, niż ta w której się ona znajduje. W tym scenariuszu należy wybrać w jaki sposób adres po stronie WAN ma zostać przypisany, ja wybrałem DHCP, czyli automatyczne pobieranie adresu. Należy też pamiętać o dodaniu adresu do zarządzania bramką MRC-1002 lokalnie, i będzie to również Gateway dla maszyny lokalnej. W kolejnym oknie kreatora należy zdefiniować czy komunikacja przechodząca przez bramę będzie na zasadzie schematu Any-Any , lub zdefiniować adres IP maszyny. W moim przypadku urządzenie symulujące maszynę to ioLogik E1212. Ostatnim krokiem jest wybranie w jaki sposób połączenie ma być kontrolowane, czy ma to być stałe połączenie z serwerem, czy może połączenie kontrolowane za pomocą pendrive z kluczem, czy za pomocą wysokiego stanu na wejściu cyfrowym bramy MRC-1002. Ja wybrałem drugą opcję, ponieważ daje on najłatwiejsza kontrolę nad stanem połączenia, wystarczy włożyć lub wyjąć dysk USB. Następnie pobieram klucz aktywacyjny na dysk. Należy pamiętać również o poprawnej konfiguracji maszyny, a konkretnie jej adresu IP, w moim przypadku będzie to 192.168.127.100.

Dodanie użytkowników MRC

Jeśli planujemy możliwość łączności użytkowników z maszynami podłączonymi do bramy MRC-1002 należy też dodać klientów. Wystarczy w portalu MRC przejść do zakładki „Client Management”, „settings”  +. Wystarczy podać adres email, ID, i hasło, zatwierdzić i pobrać klucz. Kolejnym krokiem jest instalacja MRC client na komputerze docelowym użytkownika i przesłanie na niego pobranego pliku z kluczem. Aplikację należy uruchomić jako administrator, w innym wypadku nie będzie ona prawidłowo nawiązywać tunelu VPN. Po uruchomieniu wystarczy już tylko zaimportować klucz klienta, sprawdzić czy serwer jest dostępny i nawiązać połączenie. W efekcie, w oknie logów powinien być widoczny napis „Sign in successfully” a także wskaźnik „Signed In” na zielono. Po przejściu do zakładki „Device Pool” można zobaczyć wszystkie połączone aktualnie bramy i klientów, aby móc się z nimi połączyć wystarczy kliknąć we włącznik z kolumny „Tunnel” i użyć adresu wirtualnego w aplikacji docelowej. Może to być np. przeglądarka Internetowa i interfejs webowy maszyny. Albo np. interfejs Modbus TCP. Za pomocą wirtualnego adresu IP można też zarządzać bramką MRC, ale trzeba uważać z jej konfiguracją aby nie utracić łączności z nią oraz maszyną.

I tak oto w zaledwie kilka chwil udało się uruchomić zdalną komunikację pomiędzy maszyną a użytkownikiem, albo maszyną lub maszyną, bez znajomości skomplikowanych zagadnień sieciowych, i bez potrzebny posiadania publicznych adresów IP w lokalizacjach.

Poniżej galeria ze zrzutami ekranu z opisanego powyżej procesu konfiguracji:

Podsumowanie

Tak jak wspominałem we wstępnie, w ofercie firmy Moxa znajdują się też inne urządzenia które umożliwiają zdalny dostęp na kilka sposobów, jednak ekosystem MRC jest wyjątkowo łatwy we wdrożeniu i konfiguracji. Konfiguracja bramki zajmuje do 5 minut, a klienta jeszcze mniej. Bardzo wygodna jest też możliwość kontroli połączenia maszyny na obiekcie z serwerem MRC za pomocą klucza umieszczonego na pamięci USB, co daje klientowi końcowemu możliwość decydowania kiedy np. producent maszyny będzie mógł się łączyć zdalnie w celach serwisowych lub konserwacyjnych.

Dziękuję za przeczytanie mojego wpisu i zapraszam do zapoznania się z pozostałymi na naszym blogu, np. tych z serii o zdalnym dostępie:

http://moxa.elmark.com.pl/tag/zdalny-dostep-do-maszyn/

Źródła:

Nota techniczna opisująca bardziej ogólnie konfigurację MRC:

https://www.moxa.com/Moxa/media/PDIM/S100000125/moxa-moxa-remote-connect-suite-moxa-remote-connect-suite-quick-start-guide-tech-note-v1.1.pdf

Instrukcja MRC-1002:

https://www.moxa.com/Moxa/media/PDIM/S100000125/moxa-mrc-1002-t-mrc-1002-t-manual-v1.0.pdf

Strona produktu na stronie producenta:

https://www.moxa.com/en/products/industrial-network-infrastructure/secure-remote-access/moxa-remote-connect-suite

Komentarz do “Zdalny dostęp do urządzeń i maszyn #5 MRC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *