Dane I/O w chmurze czyli przemysł 4.0 w praktyce #2

Piotr Gocłowski How to, IIoT, Moduły kontrolno-pomiarowe, Oprogramowanie Tagi: , , , , , ,

We wpisie tym zaprezentuję jak łatwo i przyjemnie przesłać dane z czujników do Azure, czyli chmury Microsoftu, zapraszam do lektury i oglądania.

Piramida systemów przemysłowych definiuje hierarchię pomiędzy różnymi poziomami urządzeń i oprogramowania. Na samym szczycie znajdują się systemy ERP i MES czyli oprogramowania do zarządzania zasobami i do kontroli części przemysłowej. Na samym dole tej piramidy znajdują się czujniki i aktuatory, czyli urządzenia które mają bezpośredni styk ze światem fizycznym. Droga od czujników, mierników i aktuatorów do systemów IT często jest bardzo długa, i wyboista. systemy-piramidaioLogik to rodzina urządzeń I/O firmy Moxa, wyposażonych w interfejsy komunikacyjne oraz wejścia/wyjścia cyfrowe i analogowe. Za pomocą ioLogików można w prosty sposób odczytywać dane z czujników za pomocą popularnych protokołów takich jak Modbus TCP, SNMP, RestFull API, EtherNet/IP. Dodatkowo, ioLogiki wspierają technologię Moxy Active OPC, która polega na wysyłaniu przez urządzenie informacji o stanie wejścia lub wyjścia w momencie zmiany stanu, do serwera MX AOPC UA Server. MX-AOPC UA Server to oprogramowanie firmy Moxa do zbierania danych z urządzeń I/O. Aplikacja ta korzysta z technologii OPC UA co oznacza że można też połączyć się z takim serwerem za pomocą zgodnego klienta OPC, np. zaimplementowanego w oprogramowanie typu SCADA. MX-AOPC UA Logger to odrębna aplikacja która łączy się do wspomnianego serwera lokalnie lub zdalnie i jeśli wartość tagu ulega zmianie to jest to rejestrowane w zdefiniowany sposób: w pliku excel, w bazie danych Access, w bazie danych MS SQL albo w Azure IoT czyli w chmurze Microsoftu.

Azure IoT to usługa dzięki której w stosunkowo prosty sposób można wysyłać dane z wielu urządzeń i przetwarzać je dalej w infrastrukturze Azure, np. w celach analizy biznesowej, maszynowej, przechowywania, kontroli urządzeń końcowych, i wielu innych.

Łącząc te wszystkie rozwiązania zgodnie w poniższym schematem uzyskuje się połączenie danych fizycznych I/O z chmurą, bez pisania nawet linijki kodu, bezproblemowo, instalując jedynie  OPC Server i Logger na komputerze/serwerze, i konfigurując je odpowiednio.

Poniżej schemat takiej komunikacji:

topo

Poniżej materiał wideo z konfiguracji rozwiązania:


Jak widać sama konfiguracja nie jest specjalnie skomplikowania, a polega na wyklinaniu odpowiednich opcji. Jest to jeden z najprostszych sposób na przesyłanie danych z urządzeń I/O, czyli różnych czujników, do chmury Microsoftu.

Nie tak dawno zamieściliśmy wpis na temat wysyłania danych z urządzeń Modbus RTU/TCP do chmury AWS, zapraszamy do lektury tego i innych wpisów.

Modbus w chmurze, czyli Przemysł 4.0 w praktyce

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *