Łatwiejsze zarządzanie istniejącymi magistralami

Segmentacja sieci szeregowych dzięki mechanizmowi routingu protokołu Modbusa

Tradycyjnie użytkownicy magistrali Modbus RTU muszą zaplanować  ID wszystkich slave’ów Modbus. Może być to dokuczliwe jeśli trzeba zaplanować unikalne ID dla kilkudziesięciu urządzeń, podłączonych do kilku portów szeregowych  (np. MGate MB3480, 4 port). W trakcie użytkowania również może sprawić to pewne trudności ponieważ każde urządzenie Modbus RTU podłączone do bramy musi mieć mieć unikalne ID. W MGate MB3480 każdy port szeregowy może być segmentowany po przez dedykowany port TCP od strony Ethernetowej, lub poprzez źródłowy adres IP Modbus Mastera TCP. Ułatwia to zarządzaniem identyfikatorami Modbus RTU, i pozwala uniknąć duplikatów.

Route_by_IP

 

 

Serial Redirector: Oryginalna topologia magistrali nie wymaga żadnych zmian

Systemy sterowania i monitorowania coraz częściej oparte są na sieciach Ethernet, ale nadal duża część aplikacji oparta jest o standardy szeregowe, i protokoły Modbus, Profibus. Dołączenie takich „polowych” segmentów do sieci Ethernet, daje wymierne korzyści, i szerszą kontrolę nad całym systemem. Nie zawsze taka integracja jest prosta, i da się połączyć bezproblemowo „nowe” ze „starym”. Funkcja Serial Redirector ułatwia taką integrację, ponieważ umożliwia podłączenie zastanych masterów Modbus RTU do jednego z portów szeregowych, a do drugiego urządzenia typu slave. Po odpowiedniej konfiguracji dostęp do takiego slave’a będą posiadać zarówno zastany master (np panel HMI) oraz nowy Modbus TCP master, np. oprogramowanie SCADA.

Serial_Redirector

Kaskadowe łączenie urządzeń, dzięki wbudowanemu switchowi 2 portowemu

Jednym z głównych wyzwań w uruchomieniu jest uproszczenie architektury systemu. Dzięki wbudowanym 2 portom Ethernet potrzebne jest mniej switchy, a użytkownicy oszczędzają na kosztach okablowania, a także czasie podczas konfigurowania i uruchamiania systemu.

Ethernet_Cascade

 

Konwertery protokołów firmy Moxa